Dzień dobry
Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
Udostępnij
Redaktor: Krystian Lurka

Kamizelki nożoodporne dla ratowników medycznych już wkrótce

Ministerstwo Zdrowia

Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk poinformowała, że kamizelki szpikulco- i nożoodporne dla ratowników medycznych zostały zakupione. Stacje ratownictwa medycznego ustalają harmonogramy odbioru. – Wkrótce powinny być już we wszystkich karetkach – zapowiedziała Kacperczyk.

25 czerwca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju 19-letni mężczyzna zaatakował nożem personel medyczny i pacjentów. Ranni zostali lekarz, pielęgniarka oraz dwie pacjentki. Jak poinformowała policja, zatrzymany był pod wpływem narkotyków. Napastnika obezwładnił ranny lekarz.

To kolejny atak na personel medyczny, do którego doszło w kraju.

Po najtragiczniejszych w skutkach, czyli po zabójstwach ratownika medycznego w Siedlcach (w styczniu 2025 r.) i lekarza Tomasza Soleckiego w Krakowie (kwiecień 2025 r.), rząd zapowiedział pakiet zmian mających zwiększyć bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia.

Jedną z nich była decyzja o wprowadzeniu do powszechnego użytku obowiązkowych kamizelek nożo- i szpikulcoodpornych dla ratowników medycznych.

Termin wyposażenia karetek w kamizelki nożoodporne był trzykrotnie przesuwany.

– Był on zmieniany na prośbę dysponentów państwowego ratownictwa medycznego (PRM) – powiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk.

Aktualny to 1 stycznia 2027 r.

– Nie będziemy czekali do stycznia, bo kamizelki już są, została tylko kwestia odebrania – podkreśliła wiceminister.

Kacperczyk przyznałą, że dystrybucją zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Podmioty ustalają harmonogramy odbioru bezpośrednio z RARS.

– Kamizelki są bardzo dobrej jakości, mają rozmiary, które można dostosowywać. Są z odpowiednimi certyfikatami – powiedziała, dodając, że dostaną je zespoły ratownictwa medycznego i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Nie tylko kamizelki

Kolejną zmianę, którą wprowadzono, była nowelizacja przepisów karnych, która obowiązuje od 2 stycznia 2026 r.

Za naruszenie nietykalności cielesnej lub napaść na lekarza, ratownika medycznego czy innego pracownika ochrony zdrowia podczas wykonywania obowiązków grozi obecnie kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Znieważenie medyka jest ścigane z urzędu, a za agresywne zachowanie lub zakłócanie porządku w szpitalach i przychodniach – zwłaszcza pod wpływem alkoholu lub narkotyków – grozi areszt, ograniczenie wolności albo grzywna od 1 tys. do 5 tys. zł.

– Minister sprawiedliwości wydał też wytyczne dla prokuratorów i dla policji, jeżeli chodzi o wdrażanie tego prawa. Bo ważna jest nie tylko wysokość kar, ale też ich nieuchronność. Policja i prokuratorzy zostali uczuleni, żeby sprawy związane z agresją wobec medyków traktowali w sposób pilny i z najwyższą wagą - podkreśliła Kacperczyk.

Przeczytaj także: „Prewencja, a nie ubiór ochronny”.

Menedzer Zdrowia facebook

Działy: Aktualności w Menedżer Zdrowia Aktualności