Prezydium ORL w sprawie nieprawidłowości w publicznej ochronie zdrowia i potrzeby jej odpolitycznienia
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie poinformowało, że sprawa wniosku Dawida Kacprzyka – byłego radnego dzielnicy Ursus – o zawieszenie mandatu członka Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie zostanie rozpatrzona przez Okręgową Radę Lekarską w Warszawie w najszybszym możliwym terminie, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jednocześnie rada przekazała (w stanowisku nr 3/P-X/26 z 19 czerwca 2026 r. w sprawie nieprawidłowości w publicznej ochronie zdrowia i potrzeby jej odpolitycznienia), że członkowie prezydium ORL oczekują od Dawida Kacprzyka złożenia wyjaśnień podczas posiedzenia Okręgowej Rady Lekarskiej, która będzie rozpoznawać jego wniosek w trybie art. 15 ust. 4 ustawy o izbach lekarskich.
O tym, że lekarz Dawid Kacprzyk złożył wniosek o zawieszenie w prawach członka „Menedżer Zdrowia” pisał w tekście „Co dalej z Dawidem Kacprzykiem?”.
Problem nie dotyczy tylko Kacprzyka
Jednocześnie dodano, że nie sposób pominąć faktu, że ujawnione okoliczności wskazują na szerszy problem funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia, w którym względy polityczne i pozamerytoryczne mogą wpływać na proces podejmowania decyzji organizacyjnych i kadrowych.
W ocenie prezydium ORL system ochrony zdrowia wymaga pilnych reform wzmacniających przejrzystość funkcjonowania podmiotów leczniczych finansowanych ze środków publicznych. Prezydium ORL opowiada się za transparentnym wydatkowaniem środków publicznych, jasnymi zasadami zawierania i rozliczania kontraktów oraz skuteczną kontrolą zarządczą.
O tym, że w takim kierunku zmierza obecnie system prawny informowaliśmy, bezpośrednio po głosowaniu w Sejmie, gdzie posłowie zdecydowali, że państwo powinno mieć możliwość zbierania informacji o zarobkach lekarzy w powiązaniu z numerem PESEL lub prawem wykonywania zawodu. Pisaliśmy o tym w tekście „Na tropie wypłat...”.
Zaraz po głosowaniu do problemu odniosla się też minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda przyznając, że celem zmian jest przejrzystość w wynagradzaniu personelu medycznego.
W ocenie OIL w Warszawie transparentność nie może sprowadzać się do tworzenia publicznych rejestrów służących piętnowaniu konkretnych grup zawodowych.
– Rejestr wynagrodzeń powiązany z numerem PESEL nie skróci kolejek, nie poprawi dostępności świadczeń medycznych i nie poprawi bezpieczeństwa pacjentów. Będzie on natomiast wygodnym narzędziem odwracania uwagi od rzeczywistych przyczyn kryzysu ochrony zdrowia – przekzano w stanowisku Izby.
Odpowiedzialność zbiorowa nie powinna mieć miejsca
Jednocześnie prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie przestrzega przed językiem zbiorowej odpowiedzialności, pogardy i dehumanizacji lekarzy.
W jej ocenie krytyka konkretnych działań oraz debata o wynagrodzeniach są uprawnione, jednak przedstawianie całej grupy zawodowej jako „kasty”, „grupy uprzywilejowanej” czy „żerującej na pacjentach” jest w sposób oczywisty nieprawdziwe i prowadzi do dalszej polaryzacji życia publicznego, wzrostu agresji wobec lekarzy oraz osłabienia zaufania do systemu ochrony zdrowia.
Taka narracja – napisano – nie rozwiązuje żadnego z problemów ochrony zdrowia, a jedynie potęguje niechęć pacjentów do lekarzy.
W stanowisku podkreślono, że należy również wyeliminować sytuacje, w których przynależność partyjna może wpływać na zatrudnienie, awans, wysokość kontraktu lub dostęp do funkcji kierowniczych w publicznej ochronie zdrowia.
– W przypadku stanowisk zarządczych wybór powinien być jasny: czynna działalność polityczna albo zarządzanie podmiotem leczniczym finansowanym ze środków publicznych. Szpitale i przychodnie nie mogą stawać się obszarem politycznych wpływów ani łupem kolejnych ekip rządzących. Lekceważenie głosu środowiska lekarskiego prowadzi do powstawania rozwiązań prawnych oderwanych od realiów funkcjonowania systemu, a w konsekwencji do narastania problemów organizacyjnych i sytuacji, takich jak obecnie ujawniane nieprawidłowości – zaznaczono w stanowisku.
Na koniec swojego stanowiska prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie zaapelowała o niezwłoczne podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do zwiększenia przejrzystości funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia oraz wyeliminowania możliwości łączenia funkcji kierowniczych i zarządczych w podmiotach leczniczych finansowanych ze środków publicznych z członkostwem w partiach politycznych.
Przeczytaj także: „Prawdziwe zarobki lekarzy – nawet dwa razy wyższe niż ustawowe minima”, „Kontrola zarobków lekarzy” i „Kontrola szpitali w związku z zarobkami miejskiego radnego”.


