Dzień dobry
Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
Udostępnij
Źródło: PAP

W czwartek wysłuchanie informacji prezydenta Warszawy w sprawie Szpitala Południowego

Jakub Orzechowski/Agencja Wyborcza.pl

Dwie sesje rady Warszawy zostały zwołane na 25 czerwca. Najpierw odbędzie się sesja absolutoryjna, a po jej zakończeniu nadzwyczajna. Na obydwu radni wysłuchają informacji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na temat sytuacji w Warszawskim Szpitalu Południowym.

25 czerwca o godz. 10 w Pałacu Kultury i Nauki rozpocznie się sesja absolutoryjna, do której porządku obrad dołączono, na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej, informację prezydenta Warszawy na temat zasad organizacji pracy, zasad przyjmowania pacjentów, kolejności udzielania świadczeń, rozliczania czasu pracy, systemu wynagradzania i naboru personelu medycznego, jak również bezpieczeństwa danych medycznych w miejskich podmiotach leczniczych, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawskiego Szpitala Południowego.

Radni przyjrzą się też projektowi uchwały rady Warszawy zlecającej komisji rewizyjnej rady kontrolę zasad organizacji pracy, zasad przyjmowania pacjentów, kolejności udzielania świadczeń, ewidencji i rozliczania czasu pracy oraz systemu wynagradzania i naboru personelu medycznego, jak również bezpieczeństwa danych medycznych w Szpitalu Południowym, ze szczególnym uwzględnieniem dyżurów, umów, dodatków, funkcji koordynacyjnych oraz nadzoru nad ich realizacją.

Radni PiS zwołują sesję nadzwyczajną

Po zakończeniu sesji absolutoryjnej rozpocznie się nadzwyczajna sesja zwołana na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, Miasto Jest Nasze i Konfederacji. Radni oczekują od prezydenta miasta między innymi informacji o wynikach kontroli w Warszawskim Szpitalu Południowym, okolicznościach zatrudnienia tam radnego Koalicji Obywatelskiej, rozliczaniu godzin pracy lekarzy, a także tzw. VIP roomu oraz przyspieszonej ścieżki przyjęć na SOR. Radni chcą też dymisji zastępcy prezydenta miasta.

Wprowadzone do porządku obrad punkty to pokłosie publikacji portalu Zero.pl, który opisał sprawę lekarza Dawida Kacprzyka – jako koordynator SOR-u w Szpitalu Południowym, a także radny KO warszawskiej dzielnicy Ursus miał w trakcie specjalizacji z anestezjologii zarobić w ubiegłym roku 1,6 mln zł. Na prowadzonym przez Kacprzyka oddziale politycy Koalicji Obywatelskiej mieli być przyjmowani bez kolejki, a kompleksowe badania miały być im wykonywane niemal bezpośrednio po dokonaniu przez nich rejestracji.

Kacprzyk juz poza szeregami KO

Dawid Kacprzyk 15 czerwca zrezygnował z członkostwa w KO, a trzy dni później z mandatu radnego dzielnicy Ursus; zwrócił też szpitalowi część wypłaconych mu pieniędzy – pół miliona złotych.

W Szpitalu Południowym trwają kontrole prowadzone przez stołeczny Ratusz i Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawę opisywanych w lecznicy nieprawidłowości bada prokuratura. Toczy się też postępowanie Naczelnej Izby Lekarskiej. Prezydent Warszawy odwołał zarząd i radę nadzorczą szpitala. Zapowiedział też odpolitycznienie innych rad miejskich spółek. Prawdopodobnie zatwierdzenie nowej rady nadzorczej Warszawskiego Szpitala Południowego nastąpi jeszcze 22 czerwca.

Przeczytaj także: „Sytuacja w Szpitalu Południowym to «próba budowania salonu VIP dla elit»”, „Prezydium ORL ws. nieprawidłowości w publicznej ochronie zdrowia i potrzeby jej odpolitycznienia”, „Lekarz polityk – złote dziecko systemu” i „Prezydent Warszawy odwołał zarząd Szpitala Południowego”.

Menedzer Zdrowia facebook

Działy: Aktualności w Menedżer Zdrowia Aktualności
Tagi: Urząd m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski Warszawski Szpital Południowy kontrola rada nadzorcza spółka spółki Dawid Kacprzyk radni PiS