Dzień dobry
Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
Udostępnij
Źródło: Menedżer Zdrowia

Tego najbardziej potrzebują pacjenci onkologiczni

123RF

Czas na komunikację lekarza z pacjentem, godność pacjenta, jego seksualne potrzeby, strefę odpoczynku, ale także dostęp do kultury i sztuki – na te czynniki w kontekście poprawy dobrostanu hospitalizowanych pacjentów onkologicznych najczęściej wskazywali uczestnicy sejmowego zespołu ds. profilaktyki nowotworowej.

  • 25 czerwca po raz kolejny zebrał się sejmowy zespół ds. profilaktyki nowotworowej
  • Marzanna Bieńkowska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta poinformowała, że rzecznik prowadzi drugi projekt unijny, w którym szkoli personel medyczny w zakresie dobrej komunikacji
  • Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Psychoonkologii z Narodowego Instytutu Onkologii zwróciła uwagę na godność pacjenta
  • – Zapraszamy profesjonalnych artystów, profesjonalne artystki, żeby byli obecni z pacjentami w trakcie hospitalizacji – powiedziała Edyta Ruta z Fundacji Pasmo

Brakuje czasu na komunikację lekarza z pacjentem

Marzanna Bieńkowska, zastępca dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji Biura Rzecznika Praw Pacjenta odniosła się do humanizacji oddziałów szpitalnych, w tym onkologicznych. – Wydaje mi się, że brakuje przede wszystkim czasu na komunikację lekarza z pacjentem, do tego, żeby pacjent czy osoba bliska otrzymali informacje, wskazówki. Pacjent ginie w gąszczu procedur – podkreśliła Marzanna Bieńkowska.

W jej ocenie pacjent ma też prawo do opieki osoby bliskiej i w tym przypadku szpitale nie robią dużych utrudnień.

Dodała, że Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi drugi już projekt unijny, w którym szkoli personel medyczny w zakresie dobrej komunikacji.

Godność pacjenta

Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Psychoonkologii z Narodowego Instytutu Onkologii zwróciła uwagę na godność pacjenta. – Niestety, ale człowiek chory jest zdegradowany. Codziennie widzi się ludzi, którzy są zagubieni albo są w takich miejscach, gdzie trudno powiedzieć, że szpital może być miejscem dobrym. Do tego lekarze są zmęczeni – powiedziała Mariola Kosowicz.

Przypomniała, że 15 lat temu, kiedy powstawała Poradnia Psychologii, miała pomysł, by było to miejsce kolorowe. – Tam są fotele, lampki, kwiaty, książki. Bardzo wiele osób mówi, że to powoduje, że one się czują, jakby żyły w innym świecie – opisuje kierownik Poradni Psychoonkologii.

– W przypadku godności mówimy też o sanitariatach. Najczęściej ludzie podkreślają, że nie ma tam intymności, ale też wyposażenie jest stare – dodaje.

Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odniósł się do seksualnych potrzeb pacjentów. – Człowiek do końca jest człowiekiem, nawet jeżeli umiera i nie należy go stygmatyzować – podkreślił Tomasz Dzierżanowski.

Strefa wytchnienia dla pacjentów onkologicznych

Marek Kowalczyk, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu powiedział, że w jego placówce powstała strefa wytchnienia dla pacjentów onkologicznych.

– Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów, żeby mieli w szpitalu miejsce, które jak najmniej im się z tym szpitalem kojarzy. Pamiętajmy, że szpital dla pacjenta onkologicznego staje się drugim domem – powiedział.

Jak opisuje Marek Kowalczyk, strefa wytchnienia to miejsce, w którym pacjent może w komforcie posiedzieć, są tam wygodne kanapy, fotele, stoliki. To miejsce, gdzie pacjent może przygotować sobie coś do picia, jest biblioteczka oddziałowa, miejsce w którym indywidualnie można posłuchać muzyki.

Nie można zabierać lekarzom strefy odpoczynku

Piotr Dobrowolski, pełnomocnik ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia i konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii dla województwa mazowieckiego poinformował, że w styczniu w Narodowym Instytucie Kardiologii będzie otwarcie Centrum Kardiologii Ambulatoryjnej. Będzie to największe centrum kardiologiczne w Polsce.

Znajdzie się tam strefa odpoczynku dla pacjentów. Ale nie tylko. – Nierzadko musimy przekazać trudne informacje nie tylko pacjentowi, ale i rodzinie. W tym celu są tam pomieszczenia, które służą tylko do tego – powiedział.

– Wiemy, że lekarze są przemęczeni, dlatego nie można zabierać lekarzom strefy odpoczynku. Zrobiliśmy tam zamkniętą strefę komfortu dla całego grona medycznego – lekarzy, pielęgniarek, położnych – dodał Piotr Dobrowolski.

Dostęp pacjenta do psychologa, psychoonkologa

– Nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na tym, że pacjent to jest odbiorca usług medycznych, ale to osoba, która powinna być w taki sposób zaopatrzona w świadczenia, by odczuła jakość – wskazała zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia Dominika Janiszewska-Kajka.

W jej opinii niezwykle ważny jest dostęp pacjenta do psychologa, psychoonkologa. I dodała, że w Departamencie Rozwoju Kadr Medycznych trwają prace, aby dostosować przepisy koszykowe do wymagań dotyczących kształcenia tej kadry, która zaopiekuje się pacjentem na etapie jego zdrowienia.

– Rak płuc zbiera bardzo duże żniwo, w ostatnim czasie zwłaszcza w populacji kobiecej. Nowe terapie pokazują, że rak płuc, do tej pory będący chorobą nieuleczalną, stał się chorobą przewlekłą – podkreśliła.

Łucja Bielec, założycielka Fundacji SOS Życie z Mielca powiedziała, że od 35 lat obserwuje pacjentki onkologiczne, zajmuje się wczesnym wykrywaniem raka piersi i raka szyjki macicy, Fundacja prowadzi specjalistyczny ośrodek diagnostyki wczesnego wykrywania i realizuje programy profilaktyczne.

– Każda kobieta, u której wykryjemy nowotwór, natychmiast jest brana za rękę do oddzielnego pomieszczenia i tam jest z nią przeprowadzona rozmowa. To jest niezwykle ważne, bo ona w tym momencie doznaje takiego szoku, że nie wie, jak wyjść z budynku – podkreśliła Łucja Bielec.

Kultura i sztuka w procesie zdrowienia

Edyta Ruta z Fundacji Pasmo opowiedziała o pozytywnym wpływie kultury i sztuki w procesie zdrowienia. – Zapraszamy profesjonalnych artystów, profesjonalne artystki, żeby byli obecni z pacjentami w trakcie hospitalizacji. Są zebrane dowody na to, że kultura i sztuka wspierają zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Pacjenci mówią o zmniejszonym odczuciu bólu, to efekt aktywacji endorfin – opisywała Edyta Ruta.

I dodała, że artyści, którzy przychodzą na oddziały, przynoszą tam trochę inny świat. Malują, śpiewają, grają, rozmawiają, czytają literaturę.

– To nie jest tylko kolorowanie ścian – to już pięknie umiemy w Polsce robić i to nie jest tylko współpraca z galeriami sztuki i wprowadzenie pięknych obrazów na ściany szpitali. My idziemy dalej, namawiamy, zachęcamy, zapraszamy pacjentów, żeby robili z nami to, co lubią – wskazała.

Przeczytaj także: „Rekonstrukcja po mastektomii. Bezpieczna onkologicznie?”.

Menedzer Zdrowia facebook

Działy: Aktualności w Onkologia Aktualności
Tagi: Rzecznik Praw Pacjenta nowotwór szpital hospitalizacja Sejm Marzanna Bieńkowska pacjent Mariola Kosowicz Narodowy Instytut Onkologii Tomasz Dzierżanowski Warszawski Uniwersytet Medyczny Piotr Dobrowolski Ministerstwo Zdrowia Dominika Janiszewska-Kajka Łucja Bielec kultura sztuka